Audioknihy o Šumavě…

Fenoménu audioknih obecně, a už vůbec ne ve spojení se Šumavou, jsme se zatím vůbec nezabývali. Což by mohla být chyba. V roce 2017 se totiž prodalo více než 300 000 fyzických nosičů audioknih a mluveného slova. Vydáno bylo 240 nových titulů. Zdrojem těchto informací je Asociace vydavatelů audioknih, která byla založena v dubnu 2014. Sdružuje největší česká vydavatelství produkující audioknihy. Ve zprávě o trhu pracuje s daty 11 vydavatelů, kteří tvoří majoritní část trhu. Od roku 2014 prodeje neustále rostou. Za rok 2014 dosáhly podle odhadů AVA 55 milionů korun, v roce 2015 82 milionů korun a v roce 2016 téměř 112 milionů korun.

Na popud jednoho vydavatele, který mě upozornil na nedávné vydání audioknihy Ze světa lesních samot Karla Klostermanna (Rebstöck Consulting), jsem se jal propátrat český internet a objevil další zajímavé tituly. Příběhy o Šumavě si tedy momentálně můžete poslechnout na sedmi audio titulech. Pravda, třikrát se jedná o jeden a ten samý román Karla Klostermanna… Pokud jsem nějaký přehlédl, budeme rádi za upozornění.

Přeji dobrý poslech… Petr Čmerda

Šumava na audioknihách (aktuální k 09. 12. 2018)

Ze světa lesních samot – audiokniha obsahuje román, jehož autorem je Karel Klostermann. Vypráví Alfred Strejček.

Délka:12 hodin 5 minut
Rok vydání: 2018
Autor: Karel Klostermann
Interpret: Alfred Strejček
Vydavatel: Rebstöck Consulting
Typ: Audiokniha kompletní
Formát: MP3 ke stažení

Ze světa lesních samot – Vážení posluchači, dostává se k Vám audiokniha autorova snad nejznámějšího románu v podání Alfreda Strejčka. Děj je situován do centrální Šumavy, oblasti kolem Modravy a Kvildy, při hranici s Bavorskem, v šedesátých letech 19. století. Hlavní protagonisté – revírník Kořán, jeho manželka Zdenička, přicházející sem z jihočeských rovin, jeho adjunkt Svijanský, hajný Vavruch a jeho krásná dcera Katy žijí na samotě Pürstlink (dnes známou jako Březník) pod horou Luzný, odříznuti po většinu roku od civilizace.

*******************************

Ze světa lesních samot – Audiokniha románu Karla Klostermanna Ze světa lesních samot vznikla v roce 2018 v Plzni, ve městě kde Karel Klostermann strávil podstatnou část svého života a vytvořil velkou část svého díla. V nahrávce účinkují Antonín Kaška, Valérie Zawadská, Jitka Ježková a Kamila Šmejkalová.

Délka:10 hodin 33 minut
Rok vydání: 2018
Autor: Karel Klostermann
Interpret: Antonín Kaška, Valérie Zawadská, Jitka Ježková, Kamila Šmejkalová Kategorie:
Vydavatel: Avik
Typ: Audiokniha kompletní
Formát: MP3 ke stažení

Ze světa lesních samot – Karel Klostermann ve svém prvním románu volného „šumavského“ cyklu, realisticky líčí drsný život v krásných, ale tvrdých podmínkách šumavských hor v šedesátých letech 19. století.

*******************************

Črty ze Šumavy – audiokniha obsahuje sbírku črt, jejichž autorem je Karel Klostermann. Čte Martin Růžek.

Délka:1 hodina 16 minut
Rok vydání: 2016
Autor: Karel Klostermann
Interpret: Martin Růžek
Vydavatel: Supraphon
Typ: Audiokniha – zkrácená
Formát: MP3 ke stažení

Črty ze Šumavy – Sbírka črt, vyprávění o zašlých časech či mizejících původně nedotčených míst krásné, drsné, rázovité a autorem dozajista milované Šumavy. Původní LP album 11 0010-1 811 vydal Supraphon v roce 1987 – nyní vychází poprvé digitálně.

 

***************************

Promlčení je detektivní román o zločinech, které dlouho spaly za hraničním pásmem. Napsal Jiří Březina, čte Jakub Saic.

Délka: 6 hodin 38 minut
Rok vydání: 2018
Autor: Jiří Březina
Interpret: Jakub Saic
Vydavatel: Motto
Typ: Audiokniha kompletní
Formát: MP3 ke stažení

Když se k jedné složce s podezřelou smrtí připojí druhá, rozhodne se mladý detektiv Tomáš Volf vyzpovídat člověka, který se tehdy vyšetřování účastnil: bývalého úředníka ministerstva vnitra. Prostřednictvím jeho vzpomínek se Tomáš snaží získat informace, které ze spisů záhadně zmizely. Může ale věřit muži, ze kterého se stal politik s mizernou pověstí? A jak hluboko do minulosti se musí ponořit, aby odhalil, komu kdysi prošly dvě vraždy?

***************************

Na cestě k domovu – audiokniha obsahuje celkem jedenáct vybraných a pravděpodobně nejznámějších příběhů, které spisovatel zadumané Šumavy, Karel Klostermann, zařadil do různých povídkových knih. Čte Jiří Hanák.

Délka:5 hodin 58 minut¨
Rok vydání: 2013
Autor: Karel Klostermann
Interpret: Jiří Hanák
Vydavatel: Petr Kopecký
Typ: Audiokniha kompletní
Formát: MP3 ke stažení

Na cestě k domovu – Autor při jejich psaní čtenářům vylíčil skutečné události. Odehrály se v českém i německém prostředí, jsou veselé i smutné, někdy až osudově kruté. Jsou to příběhy ze Šumavy, která již zmizela, zůstaly po ní jen stopy v krajině, muzeích, archivech a knihovnách. S ní zmizely i nedotčené, tajemné a neprostupné hvozdy a močály tak barvitě Klostermannem popisované. Nám však jeho povídky i po více než stu letech připomínají, jak mohou v drsných podmínkách zhrubnout lidské charaktery a jak se i přes řadu těžkostí máme dnes po několika generacích až neskutečně dobře.

Obsah:
1. Na cestě k domovu
2. Vánice
3. To byl špás!
4. Šupák
5. Vídni třeba se postavit
6. Pan radní
7. Potrestán
8. Nioba z Malče
9. V tísni
10. Červené srdce
11. Schovanec

***********************************

Ze světa lesních samot – Karel Klostermann: čte: Otakar Brousek, Vilém Besser, Ludmila Roubíková, Pavel Soukup, Čestmír Řanda, Jiří Hromada, Václav Kaňkovský

Délka: 5 hod. 44 min. 12 sek.
Rok vydání: 2018
Rok nahrávky: 1983
Vydavatel a distributor: Radioservis
Dostupné formáty: CDMP3, MP3

Románová klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád „světa lesních samot“ narušila živelná katastrofa. V dramatizované četbě na pokračování účinkují Otakar Brousek, Vilém Besser, Čestmír Řanda, Gabriela Vránová, Miriam Kantorková a další. V roce 1983 natočila režisérka Jana Bezdíčková.

Karel Klostermann (1848 – 1923) se narodil v hornorakouském Haagu, oba jeho rodiče však pocházeli ze Šumavy. Tomuto kraji věnoval spisovatel prakticky celé své dílo. Největšího čtenářského úspěchu dosáhla trojice románů Ze světa lesních samot, V ráji šumavském, Kam spějí děti, která tvoří volnou trilogii. Značné obliby dosáhly i další romány – Skláři, Mlhy na blatech.

********************************

V ráji šumavském – Karel Klostermann: čte Miloš Hlavica, Roman Hemala, Pavel Pípal, Josef Patočka

Délka: 5 hod. 35 min
Rok vydání: 2014
Rok nahrávky: 1992
Distributor Radioservis
Dostupné formáty: MP3

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád „světa lesních samot“ narušila živelná katastrofa. V dramatizované četbě na pokračování účinkují Miloš Hlavica, Roman Hemala, Josef Patočka, Petr Pelzer, Zuzana Šavrdová, Jana Drbohlavová, Taťjana Medvecká a další. V roce 1991 natočil režisér Petr Adler.

V sedmdesátých letech 19. století zničila ohromné rozlohy šumavských lesů vichřice. Tato kalamita však nezpůsobila jen hmotné škody – paradoxně totiž vzápětí přinesla místním lesním dělníků a ostatním usedlíkům nečekaný, avšak jen dočasný blahobyt. Kvůli řádění kůrovce vznikla potřeba co nejrychleji zpracovat dřevo v napadených porostech. Rozkladná moc rychle nabytého bohatství však neblaze zasahuje do tradičního způsobu života šumavských starousedlíků; jejímu zničujícímu vlivu dokážou odolat jen ti morálně nejsilnější.