CENA JOHANNA STEINBRENERA 2017 – VÝSLEDKY

Do soutěže bylo nominováno celkem dvaatřicet knih, které vyšly v předchozím roce (2016). V jedné kategorii se nachází beletrie s poezií a v druhé knihy naučné či fotopublikace. Šumavskou knihou roku (v kategorii beletrie, poezie) se stala POSLEDNÍ ŠUMAVSKÁ PASTVINA Martina Sichingera (Nakladatelství 65. pole). K Šumavě si padesátiletý Martin Sichinger vytvořil vztah díky dědečkovi, který opravoval lidem topení na samotách, i otci, jenž se Šumavákům staral o vodu. Sichinger napsal o zdejším kraji zatím čtyři romány, teď připravuje pátý.

V nyní oceněné knize Poslední šumavská pastvina musí písecký poručík Reiner v listopadu 1918 potlačit povstání šumavských Němců, kteří vyhlásí vlastní župu Böhmerwaldgau. V roce 1949 se poručík Reiner jako nepřítel komunistického Československa chce dostat přes bavorskou hranici a jeho jedinými spojenci jsou právě šumavští Němci.

Autor knihy Sichinger si myslí, že čtenáře zaujalo místo pastviny zvané Kašperschachten. „Píšou mi lidé, kteří podnikli svoji vlastní cestu a snažili se tu Kašperschachten najít, protože je to něco ojedinělého v celé České republice a specificky na Šumavě,“ říká Sichinger.

Martin Sichinger (vpravo)

V kategorii „naučná, fotopublikace“ pak hlavní cenu získala kniha Světem šumavské přírody autorů Kučerové Martiny a Dvořáka Vladimíra. „Naším přáním bylo připravit knihu, která by nikdy nekončila. Knihu, u které dočtete poslední řádek, máte chuť začít číst od začátku. Knihu, kterou můžete otevřít na jakékoliv stránce a ihned jste vtaženi do děje, který se před vašimi zraky odehrává. Knihu, která vás zabaví, ale zároveň vás mnoho nového naučí. Kniha je bohatá množstvím fotografií, které zachycují krásu Šumavy, ale také okamžiky, které nemůžeme spatřit vždy na vlastní oči. Ilustrace Pavla Procházky dodávají knize nebývalou pestrost a půvab. Snad i díky tomuto ocenění se kniha stane dobrým pomocníkem, který pomůže zažehnout další svíce nadšených přírodovědců, kteří budou v dalších generacích chránit dary šumavské přírody…“ říká o knize Vladimír Dvořák, jeden z autorů.

Martina Kučerová

CENA JOHANNA STEINBRENERA – kategorie BELETRIE, POEZIE

1. Sichinger Martin: Poslední šumavská pastvina
2. Zitková Eva Marie: Báby v nepaměti
2. Fibich Ondřej: Ze Šumavy špalíček pohádek a básniček
3. Szpuk Roman: A zavaž si tkaničky

CENA JOHANNA STEINBRENERA kategorie: NAUČNÁ, FOTOPUBLIKACE

1. Kučerová Martina, Dvořák Vladimír: Světem šumavské přírody
2. Hudičák Petr, Mrázková Zdena, Špinar Jindřich: Lipno – krajina pod vodou
3. Nykles František, Pecka Josef, Mazný Petr, Vogeltanz Jaroslav: Tajemství šumavských vod

Cena knihoven

Kromě hlavní ceny festivalu získal Martin Sichinger také cenu od čtenářů jihočeských knihoven. Cenu knihoven jsme ve spolupráci s knihovnami našeho regionu vyhlašovali poprvé a věříme, že budeme pokračovat i v dalších ročnících.

Cena Šumavského pivovaru

Již podruhé byla vyhlášena Cena Šumavského pivovaru. Tu letos získala kniha Ze Šumavy ŠPALÍČEK pohádek a básniček (Nakladatelství Strakonice Hrad) Ondřeje Fibicha.