Kniha „Lipno – krajina pod vodou“ byla představena veřejnosti

Křest knihy unikátních fotografií Lipno – krajina pod hladinou proběhl dne 4. srpna 2016 od 10.00 hodin v Restauraci Loděnice Lipno v Lipně nad Vltavou…

lipno 01Kniha ukazuje zmizelou podobu Vltavy a dávné šumavské přírody, měst a obcí na území dnešního Lipenska před výstavbou přehrady. Prostřednictvím 280 unikátních snímků převážně z Fotoateliéru Seidel, ale i od dalších fotografů, můžeme nahlédnout do míst, která jsou dnes skryta pod hladinou. Snímky pocházejí z let 1872–2015. Mnohé z nich jsou publikovány poprvé, jiné jsou sice již známé, ne však v předkládané kvalitě a souvislostech.
Lipenská krajina měla štěstí na řadu znamenitých fotografů. Nejprve přicházeli a fotili lidi, vesnice, památky a krajinu, protože to bylo jejich živností. Netušili, že zachycují scenérie, jež jednou pohltí jezero. Nezáměrně tak vytvořili celé svitky fotoreportáží ze zaniklého světa pod budoucí hladinou. Po generaci těchto většinou německých fotografů přišli čeští, kteří se už vědomě snažili na svých snímcích zachovat obraz zdejší krajiny, protože věděli, že Lipno brzy vše zatopí.

Při sestavování knihy se např. podařilo nalézt a sestavit dosud neznámé panorama krajiny kolem Horní Plané, nechybí nejstarší dochovaný snímek grafitových dolů z roku 1872, nejstarší pohlednice se zachycením Černé v Pošumaví z roku 1899, jediný Seidelův snímek starého Lipna či unikátní panoramatické záběry dokumentující postupující zátopu Frymburka.

Na portrétech Fotoateliéru Seidel můžeme pohlédnout do tváře zdejším osobnostem – hudebníkům, spisovatelům, aristokratům, politikům, ale i obyčejným lidem, kteří pracovali na nádraží v Nové Peci, žili tam, kde dnes stojí Marina, kudy pluje vltavický či hornoplánský přívoz, kde je frymburské přístaviště, ale i jinde… Nečekaným dobovým barevným akcentem jsou diapozitivy ze 40. let 20. století z Frymburska. Velmi atraktivní částí jsou dobové snímky ze stavby přehrady a hydroelektrárny, fotografie prvních zájezdů na Lipno, první plavby parníku na hladině nového jezera a další… Nechybí ani řada precizních leteckých snímků oblasti srovnávajících současnou podobu Lipenska s krajinou před napuštěním přehrady.

Fotografové zachytili portrét a tvář, dochované texty zase myšlenky a duši. Proto jsou v knize umístěny rovněž ukázky ze vzpomínek fotografovaných osob a z jejich literárního díla, které je zachyceno na stránkách elektronické knihy Jihočeské vědecké knihovny: Kohoutí kříž.

Tři autoři (Petr Hudičák, Zdena Mrázková a Jindřich Špinar) přistoupili ke knize se snahou zaměřit svůj pohled k tématu, které napadne většinu lidí, když se rozhlédnou po široké ploše Lipna. Co zůstalo pod vodou skryto? A jak to bylo s lidmi, kteří tu žili? S pomocí snímků známých i zapomenutých fotografů se autoři ponořili pod hladinu současnosti, aby se pokusili něco „vylovit“ z minulosti a ukázat to všem, které to zajímá. Kniha zaujme i svým grafickým zpracováním provedeným s velkým respektem k práci dávných fotografů, které je výsledkem práce renomovaného Tomáše Halamy. Vydání knihy doprovází i kalendář Musea Fotoateliér Seidel na rok 2017 – rovněž s dobovými snímky z Lipenska. V kalendáři jsou k vidění ty velkoformátové fotografie, které se do knihy již nevešly.

DSC_2681 DSC_2766