Proč festival, jaký má smysl…?

Šumavský literární festival se hodlá zaměřit na propagaci (popularizaci) regionální jihočeské literatury s důrazem na Šumavu. Chce představit místní malá nakladatelství, spisovatele zde narozené či spisovatele, kteří se ve svém díle Šumavy dotýkají. Hodlá představit Šumavu jako domov různých literárních postav, Šumavu jako místo literárních toulek… Rád by se stal místem setkání milovníků dobrých knih a krásné divoké přírody.

Festival Šumava Litera nechce být dalším „tržištěm“, kde si budete moci jen zakoupit knihy. Naší snahou bude regionální literaturu představit netradičně, moderně, interaktivně… 

Na stránkách festivalu vznikne katalog knih zaměřený na literaturu o Šumavě. Vznikne tak skvělá pomůcka nejen pro čtenáře, či fanoušky, ale i například pro potřeby studentů, či literárních badatelů. Naší inspirací je rozsáhlá databáze šumavské německé literatury Kohoutí kříž.

Proč Vimperk?

Vimperk je město knihy. Tedy mimo jiné. Je druhým místem v Čechách, kde se začaly tisknout. Právě ve Vimperku totiž Jan Alacraw již v roce 1484 vytiskl dvě latinsky psané knihy a k tomu i první český tištěný kalendář. Na tuto tradici v roce 1855 navázal Johann Steinbrener a knihy z Vimperka brzy doslova zaplavily svět.

Vimperk je bránou Šumavy, kterou již od poloviny 13. století střeží hrad, později přestavěný na zámek. Není jistě náhodou, že právě ve Vimperku sídlí správa Národního Parku Šumava.

A když spojíte vimperskou knižní tradici a zde začínající Šumavu, zrodí se Šumava litera. Literární fenomén, jenž u nás nemá obdoby.

Proto jsme se rozhodli pokusit se pozvat na jedno místo spisovatele, vydavatele i čtenáře a milovníky knih o Šumavě a věnovat jim pozornost, kterou si jistě právem zaslouží…

Soutěž o šumavskou knihu roku 2017 – Cena Jana Steinbrenera

V rámci festivalu Šumava litera proběhne soutěž o nejlepší “šumavskou” knihu roku. Letos jsme se rozhodli knihy rozdělit do dvou kategorií:

– beletrie, poezie

– naučné, odborné, fotoknihy (současné i historické)

Nominované knihy najdete v odkazu „nominované knihy“.

Také můžete sami nominovat knihu, která naší pozornosti unikla. Kontakt ZDE

Podmínkou pro zařazení do nominace je rok vydání. Kniha musí být vydána v roce 2015, lhostejno, jedná-li se o první či další vydání, reprint či vydání doplněné.

Druhá podmínka se týká oblasti, které se kniha věnuje. Tady jsme Šumavu pojali nejenom zeměpisně, ale i kulturně a tak zasahuje jak samotné pohoří, tak i šumavské podlesí, tedy celé okresy Český Krumlov, Prachatice, Klatovy.

Literární soutěž pro děti a mládež

Městské kulturní středisko Vimperk ve spolupráci s nakladatelstvím elektronických knih DriftBooks vyhlašují pro rok 2018 literární soutěž pro žáky základních a středních škol našeho regionu na téma:

  • PŘIPRAVUJEME…