CENA JOHANNA STEINBRENERA

Do soutěže o cenu Johanna Steinbrenera jsou nominovány knihy o Šumavě vydané v předchozím roce. Šumava je pro tento účel chápána jako území tvořené okresy Klatovy, Prachatice, Český Krumlov.

V roce 2017 se soutěží se ve dvou kategoriích:

– beletrie, poezie

– naučné, odborné, fotoknihy (současné i historické)

***

 – NOMINOVANÉ KNIHY ZA ROK 2016

***

Přestože se snažíme sledovat dění na knižním trhu, může se stát, že nějaký titul unikl naší pozornosti. Budeme samozřejmě rádi, pokud nás na chybějící knihy upozorníte…

KNIHY 2016

BELETRIE, POEZIE

01. Szpuk Roman: A zavaž si tkaničky (lyrická próza)
02. Kavale Jan: Příběhy šumavského lesa (beletrie)
03. Kopecká Lucie Charlotte: Domorodka s šumavského pohraničí (beletrie)
04. Fibich Ondřej: Ze Šumavy špalíček pohádek a písniček (beletrie)
05. Sichinger Martin: Poslední šumavská pastvina (beletrie)
06. Zitková Eva Marie: Báby v nepaměti (beletrie)
07. Steun Eduard,Malá Marie,Guggeis Charlote,Denk Karel,Kopp Jan: Šumavští rodáci vzpomínají (beletrie)
08. Nový Ivan: Davídek – doma (1.díl) (beletrie)
09. Šindelář Vladimír: Kriminální příběhy ze staré Šumavy 2 (beletrie)
10. Šindelář Vladimír: Kriminální příběhy ze staré Šumavy 3 (beletrie)
11. Vávra Jan Ziny: Král Boubín a jiné pověsti ze Šumavy (beletrie)
12. Vlčková Anna: Hořkost probuzení (beletrie)
13. Fořt Karel: Příběhy z poválečné Šumavy (beletrie)
14. Borovská Jitka,Kamarád Bohuslav,Moldřík Albert,Pivoda Aleš,Pivodová Kristýna: Kriminální případy ze Šumavy III (beletrie)
15. Jiřina Marková: Čas nechytíš (poezie)
16. František Kadoch a kolektiv autorů: Šumavský kalendář (beletrie)
17. Korandová Marie: Piruety na ostří nože

NAUČNÁ, FOTO

01. kolektiv autorů, sborník: 2015 – rok Hanse Watzlika (naučná)
02. František Nykles, Josef Pecka, Petr Mazný, Jaroslav Vogeltanz: Tajemství šumavských vod II. (naučná)
03. Podhola Roman: 583 portrétů zmařené Šumavy (naučná)
04. Bürger Martin editor: Šumava v proměnách času číslo: II (naučná)
05. Haller Marita, Mazný Petr: Šumava a Bavorský les (naučná)
06. Kaše Jan: Ukryli Keltové na Šumavě poklad? (naučná)
07. Šmída Zdeněk: Šumava – Modravské pláně (naučná)
08. Skočný Ladislav: Šumava patřila sklářům 2.díl (naučná)
09. Dvořák Jan: 25 let příběhů Národního parku Šumava (naučná)
10. Kučerová Martina, Dvořák Vladimír a kolektiv autorů: Světem šumavské přírody (naučná)
11. Leiš Martin: Šumava na pohlednicích ateliéru SEIDEL (foto)
12. Čížková Pavla, Hubený Pavel: Šumavské lesy pod lupou (naučná)
13. Fencl Pavel a kolektiv autorů: Šumavské Hoštice – obec a její místní části (naučná)
14. Hudličák Petr: Lipno – krajina pod hladinou (foto)
15. Kunc Vladimír: Šumava Šumava/Bömerwald (foto)

 

O pořadí rozhoduje porota ve složení:

Jan Cempírek – předseda (spisovatel)
Hana Soukupová (literární redaktor, etnograf)
Jan Viener (typograf)
Hana Mrázová (ředitelka knihovny)
sestry Milisterferovi (knihkupci – jeden společný hlas)

***

Krásnou skleněnou knihu pro vítěze vyrobil sklářský mistr Jiří Kozel ze sklárny Anín.

ŠUMAVA LITERA cena

***

Nominované knihy najdete na ZDE

***

Předávání cen za rok 2014