Připomeňme si… Kniha roku 2015 a 2016

Letos vyhlásíme již potřetí „šumavskou knihu roku“. Odborná porota festivalu regionální literatury Šumava Litera již vítěze zná. Autoři i veřejnost se však výsledky dozví až na galavačeru, který se v rámci festivalu koná 18. listopadu 2017 v sále vimperského kulturního střediska. Nominováno bylo celkem dvaatřicet knih, které vyšly v předchozím roce. V jedné kategorii se nachází beletrie s poezií a v druhé knihy naučné či fotoknihy.

NOMINOVANÉ KNIHY ZA ROK 2016

 

A jak dopadly předchozí dva ročníky? Pojďme si to připomenout…

ŠUMAVSKÁ KNIHA ROKU / Cena Johanna Steinbrenera 2015

Cenu Johnanna Steinbrenera pro nejlepší knihu o Šumavě vydanou v roce 2014 – v kategorii beletrie, poezie – získal titul „Meyrovo sklo aneb Kam před Rudou armádou schováte svůj poklad?“ vimperského rodáka Martina Sichingera, následován Přemyslem Čechem, autorem knihy Trefen šumavským genem, a historickým románem Co báby nevěděly, který napsala Eva Marie Zitková.

– kategorii beletrie, poezie

1. Sichinger Martin: Meyrovo sklo
2. Čech Přemysl: Trefen šumavským genem
3. Zítková Marie Eva: Co báby nevěděly

V kategorii, do níž byly zařazeny knihy naučné, místopisné či fotopublikace, ať již se snímky současnými, nebo historickými, kraloval Jan Lakosil s knihou Šumava krásná a smrtící. O druhou a třetí příčku se svorně podělily dva kolektivy autorů. Ondřej Fibich s kolegy si odnesl cenu za titul Jakub Bursa a jihočeská venkovská architektura a trio Kozák – Hajník – Šlégr bodovali s knihou Svět šumavských železnic.

– kategorie fotografické, naučné, odborné

1. Lakosil Jan: Šumava krásná a smrtící
2-3. Fibich Ondřej a kolektiv: Jakub Bursa a jihočeská venkovská architektura
2-3. Kozák – Hajník – Šlégr: Svět šumavských železnic

 

ŠUMAVSKÁ KNIHA ROKU / Cena Johanna Steinbrenera 2016

V minulém ročníku jsme zkusili více specifikovat zaměření knih. Soutěžilo se tedy ve třech kategoriích.

O pořadí rozhodovala pětičlenná porota ve složení Jan Cempírek, spisovatel, Hana Mrázová, ředitelka Městské knihovny v Prachaticích, Hana Soukupová, literární recenzentka Českého rozhlasu, Jan Viener, typograf a Knihkupectví Müller.

– kategorie beletrie, poezie:

1. Ditrych Břetislav: Hořce voní arnika
2. Nový Ivan: Šumavský triptych
3. Friedl Paul: Zrzka ze Šumavy

– kategorie naučné, odborné

1. Kintzl Emil, Fischer Jan: Zmizelá Šumava
2. Zavřel Petr, Kubů František: Zlatá stezka IV.
3. Fröhlich Jiří: Lidé od vody
3. Kunc Antonín: Tajemství šumavského podzemí

– kategorie fotoknihy (současné i historické)

1. Leiš Martin: Šumava na pohlednicích ateliéru Wolf
2. Roučka Zdeněk: Šumavou Karla Klostermanna
3. Rambousková Lucie, Hošek Vladislav: Šumava čarovná

Zvláštní cena poroty / Porota ve složení Jan Cempírek, spisovatel, Hana Mrázová, ředitelka Městské knihovny v Prachaticích, Hana Soukupová, literární recenzentka, Jan Viener, typograf a Knihkupectví Müller, Prachatice se rozhodla udělit zvláštní cenu poroty knize Luďka Němce „Krásná Hora, Schönberg im Böhmerwald s podtitulem Historie zapomenuté šumavské tkalcovské vsi“.

Zvláštní cena Šumavského pivovaru / V rámci druhého ročníku Šumava Litera získala kniha volarského spisovatele Romana Kozáka Další pohádky ze šumavských lokálek zvláštní cenu, kterou vyhlásil Šumavský pivovar Vimperk (sídlící mimochodem v ulici Steinbrenerova…). Majitelé pivovaru Ing. Ivan Hojdar a MUDr. Alena Hojdarová vybrali pohádky, protože je čte celá rodina, zejména jejich děti, které je mají ve velké oblibě…