Rozhovor s Jaroslavem Pulkrábkem – ředitelem MěKS Vimperk

Vimperk je městem, které je neodmyslitelně spjato s produkcí knih. O tom není pochyb. A že je vstupní branou Šumavy, rovněž nemůže býti sporu. Spojením těchto dvou faktů vznikl nápad uspořádat ve Vimperku festival literatury o Šumavě. První dva ročníky se zdařily, třetí máme před sebou a to konkrétně 18. listopadu. Program si můžete přečíst ZDE na stránkách Šumavy Litery. Na bližší informace jsme se pak zeptali Jaroslava Pulkrábka, který festival připravuje.

ŠUMAVA LITERA 2017 – PROGRAM –  

Co je vlastně základním smyslem festivalu, akce, která by se spíše hodila do velkého města?
Když půjdeme opravdu až na dřeň, tak dát Vimperku akci, která by pro něj byla identická a výjimečná. Jako pro Hronov divadlo, pro Písek studentský film a podobně. A kniha ve spojení se Šumavou se nám zdála docela nosným tématem. A máte pravdu, zájem přenést festival do velkého města tu byl. Ale věříme, že si čtenáři do Vimperka cestu najdou.

Ale knižních festivalů je mnoho?
Ano, ale šumavská literatura je fenomén, který nemá nikde jinde obdoby. Ani v zahraničí.

A daří se takto Vimperk profilovat?
To není otázka dvou, tří, pěti ročníků, ale i tak je znát velký posun. V zájmu autorů, nakladatelů a i velikém zájmu z Bavorska, kde by ve spolupráci s námi chtěli uspořádat sesterský festival a aktivně se účastní toho našeho.

Vrcholem festivalu je předání ceny Johanna Steinbrenera za knihu o Šumavě vydanou v předcházejícím roce. Kdo knihu nominuje, vyhodnocuje a kde se s nominovanými knihami lze seznámit?

Knihy sami aktivně vyhledáváme a snažíme se jich podchytit co nejvíce. Jejich seznam najdete třeba na stránkách festivalu, kde je i katalog téměř sedmi set knih, které o Šumavě kdy vyšly. Vydali jsme i papírový katalog. Ten si můžete vyzvednout například v knihovně nebo v kulturním středisku. Letos soutěží dvaatřicet knih rozdělených do dvou kategorií. Porota je složena z pěti lidí a profesně je zastoupen spisovatel, ředitel knihovny, prodejce knih, typograf a etnograf.

Nejsou zvýhodněni vimperští autoři?
Přestože jich tu je poměrně dost, namátkou jen Sichinger, Szpuk, Kadoch, Vávra a všichni soutěží, vimperák je v porotě jen jeden. Další jsou z Prachatic, Českých Budějovic, Jindřichova Hradce.

Jak složité bylo knihu vybrat?
Poměrně dost. První kolo bylo korespondenční, kde každý nominoval tři knihy z každé kategorie. Při druhém kole se už porota fyzicky sešla a proběhla dost náročná diskuse a přesvědčování. Dlouho nebylo jasné, kdo cenu získá. Ale nakonec se všichni shodli.

To však nebude jediná cena, která se bude na festivalu udílet?
Souběžně běží i hlasování v knihovnách o Cenu knihoven a tradičně svoji knihu vybírá Šumavský pivovar. A konečně je již potřetí vyhlášena studentská literární soutěž.

Teď více k programu, na co se můžeme těšit?
Ještě před festivalem je připravena malá ochutnávka v podobě trojice přednášek a myslím, že dost zajímavých a naprosto odlišných. A na samotném festivalu si nejen budete moci knihy koupit, nebo si prohlédnout knihy starší, leckdy unikátní, ale je tu doslova maraton akcí na několika místech. Přednášky, besedy, autogramiády, křty knih a představení žhavých novinek, projekce fotografií i filmu, výstavy. Myslím, že si každý vybere. A pak samozřejmě galavečer, na který všechny zájemce o šumavskou literaturu zveme.

A jak poznám spisovatele své oblíbené knížky?
Jednoduše, mají viditelné jmenovky. A když už si necháte podepsat knihu, můžete si domů odnést i společnou fotku z našeho fotokoutku.

A co na závěr?
Myslíme si, že Vimperk si podobnou akci zaslouží. Kde jinde by měla být kniha a Šumava doma, když ne tady. V místě, kde se první česká kniha vytiskla již roku 1484 a kde sídlí Správa národního parku Šumava. Přijďte náš nápad podpořit účastí. Bylo by škoda si ho nechat vyfouknout jiným městem.