Šumava Litera 2016

V sobotu 12. 11. 2016 se ve Vimperku uskuteční druhý ročník literárního festivalu ŠUMAVA – LITERA, setkání spisovatelů, nakladatelů, knihkupců, čtenářů a milovníků Šumavy. Festival bude probíhat v prostorách hotelu Zlatá Hvězda. Slavnostní Galavečer proběhne v sále MěKS Vimperk. Zde bude opět vyhlášena cena Johnanna Steinbrenera pro nejlepší knihu o Šumavě vydanou v roce 2015. Letos se soutěží ve třech kategoriích: beletrie a poezie, fotoknihy (současné i historické) a naučné (odborné).

„Nechceme být prodejním veletrhem, proto akci říkáme festival. Mělo by se jednat o setkání lidí, kteří mají rádi Šumavu a literaturu o ní. Jedná se vlastně o jakési vyvrcholení celoroční práce, kdy soustřeďujeme aktuální informace o šumavské literatuře na našem webu a sociálních sítí. Kdy se věnujeme projektu Šumava literární, v rámci kterého instalujeme QR kódy na zajímavá místa a jehož cílem je propojit knihy a krajinu, kde se děj odehrává a ukázat Šumavu z poněkud jiného úhlu – očima spisovatelů. V předvečer festivalu také probíhá setkání lidí, kteří se věcem okolo literatury věnují profesionálně. Těm nabízíme přednášky o novinkách v oboru, či prezentace zajímavých lidí. Smyslem je se potkat, povídat si a případně navázat spolupráci, vytvářet nové projekty.“ přibližuje podstatu Šumavy Litery ředitel vimperského kulturního střediska Jaroslav Pulkrábek. Právě toto středisko totiž knižní festival pořádá.

Hlavním hostem letošního festivalu bude Jiří Trávníček z Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Prof. PhDr. Jiří Trávníček, M. A. je literární teoretik a historik, který se zaměřuje na moderní českou literaturu, problematiku textové interpretace a výzkumem čtenářské kultury. Jiří Trávníček publikoval v oblasti výzkumu čtenářství a knižního prostředí obecně již celou řadu zajímavých knih. Jeho přednáška seznámí publikum se reprezentativními výzkumy čtenářů a čtení v ČR (2007, 2010, 2013, 2016), s jejich výsledky, motivacemi a s tím, co nám umožňují vědět o našem vztahu ke čtení; zejména na pozadí jiných zemí…

šumava litera program