ŠUMAVA LITERA 2017 aneb Co vás čeká…

V sobotu 18. 11. 2017 se ve Vimperku uskuteční již třetí ročník literárního festivalu ŠUMAVA – LITERA, setkání spisovatelů, nakladatelů, knihkupců, čtenářů a milovníků Šumavy. Program festivalu je letos pestrý a obsáhlý…

Předfestivalový týden

V týdnu před hlavním festivalovým dnem nabízíme v prostorách kavárny Happy Hemp (ul. 1. máje 116) tři zajímavé přednášky:

ÚTERÝ 14. LISTOPADU
19.00, kavárna Happy Hemp
HYNEK KLIMEK: STRAŠENÍ SE STRAŠIDLÁŘI A JEJICH AUTOREM

STŘEDA 15. LISTOPADU
19.00, kavárna Happy Hemp
HASAN ZAHIROVIČ: KAREL ČAPEK A ŠUMAVA

ČTVRTEK 16. LISTOPADU
19.00, kavárna Happy Hemp
MUZEUM FOTOATELIER SEIDEL: VLAKEM ZE STRAKONIC DO VOLAR

Pátek – večer pro pozvané

Páteční večer patří již tradičně pouze našim hostům – spisovatelkám a spisovatelům, nakladatelům a nakladatelkám, knihovnicím, knihkupcům… prostě všem, co se knihám věnují (převážně) profesionálně. Tento večer je pro nás vlastně nejdůležitější, protože naplňuje hlavní smysl festivalu. Potkávání se, povidání si, sdělování si zkušeností. Letos o to více, protože nám ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek a spisovatel Hynek Klimek představí projekt, který vznikl díky prvnímu ročníku Šumavy Litery.

PÁTEK 17. LISTOPADU 2017 (NEVEŘEJNÉ)

HOTEL ZLATÁ HVĚZDA
program pro autory a nakladatele
18.00 JAROMÍR POLÁŠEK, HYNEK KLIMEK: PROPOJENÍ LITERATURY A CESTOVNÍHO RUCHU aneb VÝSLEDEK JE TU.
20.00 JIŘÍ BŘEZINA: SOCIÁLNÍ MARKETING

Hlavní festivalový den

Hlavní festivalový program se nám letos rozkročil do několika prostor. Centrem nadále zůstávají prostory hotelu Zlatá Hvězda. Zde najdete všechny prodejce šumavských knih, potkáte se tu s autory a nakladateli. Každou hodinu představíme zajímavého hosta, či knihu. Najdete zde fotokoutek, kde se můžete (prostřednictvím našeho profesionálního fotografa) vyfotit se svým oblíbeným autorem a vytištěnou fotografii si rovnou odnést. V salonku pak budou probíhat především filmové a fotografické projekce.

ZLATÁ HVĚZDA – HLAVNÍ SÁL – 10.00 ZAHÁJENÍ
-každou celou hodinu prezentace knihy či nakladatelství
-autogramiády, prodej knih, setkání s autory

SOBOTA 18. LISTOPADU 2017 – ZLATÁ HVĚZDA (SALONEK)

11.45 MUZEUM FOTOATELIER SEIDEL: ŚUMAVA – KRAJINA POD SNĚHEM
13.30 VÁCLAV ČUBR: NA CESTÁCH KRAJINOU – ŠUMAVA
14.45 EMIL KINZL, JAN FISCHER: ZMIZELÁ ŠUMAVA – PROJEKCE
16.15 LENKA OVČÁČKOVÁ: HLUBOKÉ KONTRASTY
18.00 JAN KAVALE: ŠUMAVSKÁ TOULÁNÍ

Novým prostorem, kam se náš košatý program letos posouvá, je kavárna Happy Hemp. Pro její využití nás přiměla zejména její blízkost od hlavního centra festivalu – hotelu Zlatá Hvězda. Kavárna je přes ulici (cca 50 m) a nebude tak problém se přesouvat. A to jak pro účinkující, tak pro návštěvníky. Své knihy tu také představí bavorské nakladatelství Morsak Verlag.

V prostorách kavárny bude nainstalována výstava, která je věnovaná šumavské spisovatelce, básnířce a skladatelce ROSE TAHEDL. Najdete zde také instalaci nominovaných titulů na Knihu roku.

SOBOTA 18. LISTOPADU 2017 – KAVÁRNA HAPPY HEMP

11.00 HANS SHOPF: VZPOMÍNKY NA DĚTSTVÍ V KNIHÁCH NAKL. MORSAK
12.30 ŠUMAVA FRANTIŠKA MALOCHA
14.00 IVAN NIKL: BÁSNICKÉ DÍLO LADISLAVA STEHLÍKA
15.00 ONDŘEJ FIBICH: MOTIVY SMRTI V DĚTSKÉ LITERATUŘE ONDŘEJE FIBICHA
PÍSNĚ Z AUTOROVA ŠPALÍČKU HRAJE A ZPÍVÁ VÁCLAV NOVÁK
16.30 MIROSLAV ŠOBR: ZAHRADOU POZNÁNÍ
18.00 GERNOT PETER: ROSA TAHEDL

Kompletní PROGRAM 2016 najdete ZDE

Galavečer a cena Johanna Steinbrenera

Slavnostní Galavečer proběhne tradičně v sále MěKS Vimperk. Zde bude vyhlášena cena Johnanna Steinbrenera pro nejlepší knihu o Šumavě vydanou v roce 2016. Letos se vracíme ke dvěma kategoriím: beletrie a poezie a fotoknihy (současné i historické), naučné, odborné. Letos poprvé vyhlásíme Cenu knihoven. O oblíbeném titulu mohli rozhodnout čtenáři našich regionálních knihoven pomocí hlasovacích lístků. Svoji knihu opět vybere a ocení Šumavský pivovar. A konečně je již potřetí byla vyhlášena studentská literární soutěž. Její vítěze taktéž prozradíme na galavečeru.

VÝSTAVY

ROSA TAHEDL – KAVÁRNA HAPPY HEMP
POZNÁVÁME ŠUMAVU – GALERIE U ŠAŠKA (MěKS)

Nominované knihy za rok 2016 najdete na ZDE

Rozhovor s ředitelem MěKS Jaroslavem Pulkrábkem

„Nechceme být prodejním veletrhem, proto akci říkáme festival. Mělo by se jednat o setkání lidí, kteří mají rádi Šumavu a literaturu o ní. Jedná se vlastně o jakési vyvrcholení celoroční práce, kdy soustřeďujeme aktuální informace o šumavské literatuře na našem webu a sociálních sítí. Kdy se věnujeme projektu Šumava literární, v rámci kterého instalujeme QR kódy na zajímavá místa a jehož cílem je propojit knihy a krajinu, kde se děj odehrává a ukázat Šumavu z poněkud jiného úhlu – očima spisovatelů. V předvečer festivalu také probíhá setkání lidí, kteří se věcem okolo literatury věnují profesionálně. Těm nabízíme přednášky o novinkách v oboru, či prezentace zajímavých lidí. Smyslem je se potkat, povídat si a případně navázat spolupráci, vytvářet nové projekty.“ přibližuje podstatu Šumavy Litery ředitel vimperského kulturního střediska Jaroslav Pulkrábek. Právě toto středisko knižní festival pořádá.

Rozhovor Jaroslavem Pulkrábkem si přečtěte ZDE

Porotota

Jan Cempírek – předseda (spisovatel)
Hana Soukupová (literární redaktor, etnograf)
Jan Viener (typograf)
Hana Mrázová (ředitelka knihovny)
sestry Milisterferovi (knihkupci – jeden společný hlas)