Šumavka

POEZIE / Šumavka – Jaromír Komorous – Sbírka veršů plzeňského básníka, písňového textaře a publicisty je tentokrát vyladěna převážně do přírodní lyriky, s níž autor zachycuje půvab i majestátnost šumavské krajiny.

Jaromír Komorous zvolil tentokrát pro svůj soubor především schéma klasického rýmu, který zvolna „pluje“ nad šumavskými horami, „rezavou krajinou“, v níž lze objevovat i žasnout nad důvěrně známými zákoutími, jež v sobě nesou příchuť ztracených a dávno uplynulých dějů, ale i tajemno, až starosvětský půvab a podmanivé kouzlo. Komorous adresně vyjmenovává některé hory (Ostrý a Luzný), v nichž je ukryto jádro starých pověstí, zastavuje se v Regenhütte, popisuje louky u Chalupských slatí nebo Žichovické jezírko. Nejen konkrétní místa jsou však v centru autorovy pozornosti: básník se pokouší zachytit i jejich atmosféru, náladu podvečerů i předjaří nebo i oněch prostých darů tohoto zamyšleného území, v němž třeba „krajina umí podat chleba / a nadojit krajáč mléka, / zapálit ohně pod zmrzlými prsty, / otřít pot z čela, když z něho stéká.“

Nakladatelství NAVA již několik let vydává ve spolupráci se Střediskem západočeských spisovatelů sbírky poezie. Tou první v roce 2015 je kniha s názvem „Šumavka“, v níž se autor Jaromír Komorous kromě jiného vyznává ze svého vztahu k horám na českém jihozápadě.

SumavkaPočet stran: 63
Rozměr: 120 x 210 mm
Úprava: 63 stran : ilustrace
Vydání: Vydání první
Spolupracovali: fotografie Kateřina Jonášová
Vazba: brožovaná
EAN: 9788072114788